Svatba, děti, ideálně ihned. Co když partner moc tlačí na pilu?

Je přirozené, že dosáhnete-li určitého věku, ve vašem okolí se začnou množit informaci o tom, že se vaši bývalí spolužáci nebo kamarádi vdávají a žení, zakládají rodiny, kupují nebo staví domy, zkrátka budují v různých osobitých formách vlastní domov a rodinný život. To s sebou nese i pocit, že vám už tikají biologické hodiny. Je přirozené, že čím více svateb a porodů se přihodí ve vašem okolí, tím naléhavěji vám připomíná, že jste již ve věku, kdy jsou tyto události běžné, a že jsou možná i nevyhnutelné.

ruce rodičů

Pokud ještě k tomu máte stálého partnera, se kterým jste spokojení a kterého milujete, možná o vašem vztahu časem začnete přemýšlet v poněkud jiných rozměrech. Dojdete-li k závěru, že je to ten pravý, co dál?

V páru se často objevují diskuze o rodině průběžně, to znamená, že si (panuje-li u vás doma upřímná forma komunikace) jste celkem jistí, že máte stejná očekávání a stejná přání do budoucna. To budoucno, ve kterém se vezmete a založíte rodinu, ale může pro někoho znamenat něco jiného, ve smyslu časového horizontu. Pro někoho je to za 5 let a pro jiného za 10 let.

Co si počít, kdy je vás protějšek příliš ovlivněn okolím? Dokonce natolik, že vás začne tlačit do těchto životních rozhodnutí? A co když vůbec neakceptuje váš pohled na věc?
nevěsta v okně

1.       Vyjádřete, jak si představujete společnou budoucnost. Je možné, že váš partner potřebuje jen ujištění, že s ním počítáte tak, jako on počítá s vámi.

2.       Neuvádějte žádné přesné datum, kdy k tomu dojde. Vztáhněte to zpět ke svému partnerovi a to, že se také určitě nechce ochudit o překvapení, až ho požádáte o ruku, a že některé věci se nedají vždy naplánovat na den. Podstatné je, že chcete to samé, ale musíte k tomu dospět. Na otázku „kdy“ nereagujte datem, ale potvrzením, že až na to budete připravení, dojde k tomu.

3.       Pokud na to však připraveni nejste, nevoďte svého partnera za nos. Má-li pocit, že už chce rodinu a vy ji nechcete nikdy, možná byste neměli marnit svůj čas a najít si někoho, kdo to vidí stejně.

4.       Nedělejte důležité životní kroky proto, abyste se druhému zavděčili, abyste zastavili lavinu jeho otázek a proseb, nebo proto, abyste o něj nepřišli. Tak se rodina nebuduje. Nebo rozhodně ne ta funkční. Tato rozhodnutí musí vyplynout ze vztahu, lásky a vašeho pocit, že už je ten správný čas.